KONST / Oljemålningar / Oljemålning 8597024
*
nr 859 7024
Tor Hörlin
(1899-1985), Sverige
Oljemålning, Tor Hörlin (1899-1985), Signerad 1958, "Vimplar från en hamn", 37x55
Tor Hörlin, svensk målare född 1899 i Stockholm, död 1985.
Följerätt
Utrop:
1.500 kr
Såld:
2.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 november 2013
kl 19:07:10
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/10 20:44:55
1
1.000 kr
28/10 16:00:30
2
1.500 kr
30/10 21:10:37
1
1.500 kr
30/10 21:11:39
1
1.600 kr
2/11 23:51:07
3
1.700 kr
5/11 21:31:12
1
1.800 kr
10/11 08:37:39
1
2.000 kr
11/11 15:01:41
4
2.200 kr
11/11 18:40:21
5
Vinnande bud
- Tema
11 nov
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tor hörlin
-
6301 Olja & collage
Laila Prytz (1907-1982), Sverige. "Den stora stjär..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:13
-
6268 Oljemålning
A Fraugde, Marin. Signerad. Olja på duk, 64x98 cm,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:53
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:04
-
5295 Oljemålning
Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Landskapsmotiv..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:43
-
2142 Oljemålning
Anita Nilsson Billgren (f. 1942), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:03
-
6308 Oljemålning
Anna -Katarina Hermansson. Signerad, daterad -1, k..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:19
*
Tor Hörlin
Tor Hörlin, svensk målare född 1899 i Stockholm, död 1985.
Läs mer om 50/60-tal
nr 859 7024
Tor Hörlin
(1899-1985), Sverige
Oljemålning, Tor Hörlin (1899-1985), Signerad 1958, "Vimplar från en hamn", 37x55
Tor Hörlin, svensk målare född 1899 i Stockholm, död 1985.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.500 kr |
Såld: | 2.400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 11 november 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/10 20:44:55 | 1 | 1.000 kr |
28/10 16:00:30 | 2 | 1.500 kr |
30/10 21:10:37 | 1 | 1.500 kr |
30/10 21:11:39 | 1 | 1.600 kr |
2/11 23:51:07 | 3 | 1.700 kr |
5/11 21:31:12 | 1 | 1.800 kr |
10/11 08:37:39 | 1 | 2.000 kr |
11/11 15:01:41 | 4 | 2.200 kr |
11/11 18:40:21 | 5 | Vinnande bud |
- Tema
11 nov
50/60-tal
PÃ¥ detta tema har vi samlat vackra och spännande föremÃ¥l frÃ¥n 1950-talet och 1960-talet.Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tor hörlin
-
6301 Olja & collage
Laila Prytz (1907-1982), Sverige. "Den stora stjär..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:13 -
6268 Oljemålning
A Fraugde, Marin. Signerad. Olja på duk, 64x98 cm,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:53 -
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:04
-
5295 Oljemålning
Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Landskapsmotiv..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:43 -
2142 Oljemålning
Anita Nilsson Billgren (f. 1942), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:03 -
6308 Oljemålning
Anna -Katarina Hermansson. Signerad, daterad -1, k..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:19